ورود به حساب کاربری

نام کاربری *
رمز عبور *
مرا به خاطر بسپار.

ایجاد یک حساب کاربری

پر کردن فیلدهایی که با ستاره (*) نشانه گذاری شده ضروری است.
نام *
نام کاربری *
رمز عبور *
تکرار رمز عبور *
ایمیل *
تکرار ایمیل *

امید اژدری - کارشناس صنعت بیمه - به جای ادغام بیمه‌ها، خصوصی‌ها را توسعه دهید

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
نوشته شده توسط  امید اژدری | منتشرشده در: اخبار بیمه

به‌طور کلی بیشتر سازمان‌های بیمه‌گر در ایران که اقدام به دریافت و نگهداری وجوه برای مدت طولانی می‌کنند و ملزم به ارائه خدمات تامین اجتماعی، درمانی، بازنشستگی و ... هستند، به‌مرور زمان به‌دلیل عدم ثبات اقتصادی در کشور قادر به مدیریت وجوه دریافتی و سرمایه‌گذاری‌های سودآور بلندمدت نبوده‌اند و اعتماد اقشار مختلف مردم نیز نسبت به بیمه به عنوان یک سرمایه‌گذاری بلندمدت سلب شده است.

به‌طور کلی بیشتر سازمان‌های بیمه‌گر در ایران که اقدام به دریافت و نگهداری وجوه برای مدت طولانی می‌کنند و ملزم به ارائه خدمات تامین اجتماعی، درمانی، بازنشستگی و ... هستند، به‌مرور زمان به‌دلیل عدم ثبات اقتصادی در کشور قادر به مدیریت وجوه دریافتی و سرمایه‌گذاری‌های سودآور بلندمدت نبوده‌اند و اعتماد اقشار مختلف مردم نیز نسبت به بیمه به عنوان یک سرمایه‌گذاری بلندمدت سلب شده است. ورشکستگی صندوق بازنشستگی فولاد، کاهش توانگری مالی سازمان تامین اجتماعی و بیمه فرهنگیان نمونه‌های بارزی هستند که حتی بازنشستگی افراد را نیز به مخاطره انداخته‌اند.
اظهارات مسئولان دولتی در صندوق‌های بازنشستگی و سازمان‌های بیمه‌گر دولتی نیز در این شرایط حکایت از تلاش برای افزایش سن بازنشستگی به 65 سال و افزایش سابقه بازنشستگی به 35 سال دارد که درصورت تصویب چنین قانونی بدون تردید از تمایل اقشار مردم به پرداخت حق بیمه به امید تضمین حداقل درآمد در دوران بازنشستگی خواهد کاست. باوجود این تفاسیر که بیانگر تضعیف صنعت بیمه در بخش دولتی کشور است، شاهد ناتوانی بیمه‌های درمان و تکمیل درمان در جلب رضایت عموم مردم نیز هستیم که نقص در اجرای کامل طرح تحول سلامت بر این نارضایتی افزود. مجموعه این شرایط نشان از ساختار نامناسب صنعت بیمه و ناکارآمدی بخش دولتی در مدیریت این صنعت دارد.
اکنون مدتی است بار دیگر نمایندگان مجلس و مسئولان دولتی درحال رایزنی درباره موضوع ادغام بیمه‌های دولتی به‌ویژه در بخش درمان هستند و دیدگاه‌های متفاوتی نیز در این زمینه وجود دارد. چه ادغام و چه تعدد بیمه‌های دولتی در حوزه تامین اجتماعی و درمان، هر یک مزایا و معایب خود را دارند اما تجربه نشان داده است ادغام این بیمه‌ها و تعریف تمام خدمات زیر یک چتر بیمه اگرچه یکسان‌سازی خدمات و عدالت اجتماعی را می‌تواند به همراه داشته باشد اما از طرف دیگر با توجه به تجمیع وجوه دریافتی در یک نهاد دولتی و ضعف عملکردی در مدیریت بخش‌های دولتی، ریسک شکل گیری و ادامه حیات یک بیمه انحصاری بسیار بالاست و سوء‌عملکرد در چنین سازمان بیمه‌گری تبعات جبران‌ناپذیری برای اقشار کم‌درآمد به همراه خواهد داشت.
بررسی تجارب صنعت بیمه در عرصه جهانی و چالش‌های موجود در صنعت بیمه کشور ما را به این مسیر رهنمون می‌سازد که ایجاد انحصار و جلوگیری از رقابت هرگز برای مشتریان یا ارباب رجوع نتایج خوبی به‌همراه نداشته است و باید فرصت رقابت و بهره‌مندی مردم از مزیت‌های رقابتی را فراهم آوریم. در ابتدا باید به‌جای تمرکز بر موضوع ادغام بیمه‌ها اصلاح یابد و بهبود قانون بیمه در کشور و یکسان‌سازی ضوابط را با استفاده از دانش کارشناسی در دستور کار قرار داد و پس از آن بستر ورود صنعت بیمه در حوزه تامین اجتماعی و درمان را فراهم ساخت.
شکل‌گیری سازمان‌های بیمه‌گر متعدد و خصوصی اگر با تعریف استانداردهای جهانی در صنعت بیمه و نظارت‌های قانونی بر موضوع سرمایه‌گذاری و مدیریت مالی بیمه‌ها باشد، وجود رقابت موجبات توسعه این صنعت در بخش‌های مختلف به‌ویژه بیمه‌های زندگی (عمر و سرمایه‌گذاری) و درمان و تامین اجتماعی را فراهم خواهد آورد. مسئولان و قانونگذاران کشور باید آگاه باشند که صرف ادغام و تجمیع بیمه‌ها آن هم بدون اصلاح فرایند و رفع موانع توسعه و رقابت‌پذیری صنعت بیمه، جز تحمیل هزینه‌های جدید به دولت و مردم و صرف زمان نتیجه‌ای موثر برای بهبود رفاه عمومی به همراه نخواهد داشت و بنابراین سزاوار نیست بیش از این وقت کشور برای دوباره کاری‌ها و اقدامات ناکارآمد در این صنعت رو به پیشرفت تلف شود.

بازدید 202 بار
آخرین ویرایش در شنبه, 23 بهمن 1395 ساعت 12:24

خبرنامه ماهیانه

 شبکه خود را در این قسمت ثبت نمایید:

تماس با ما

تلگرام

telegram