ورود به حساب کاربری

نام کاربری *
رمز عبور *
مرا به خاطر بسپار.

ایجاد یک حساب کاربری

پر کردن فیلدهایی که با ستاره (*) نشانه گذاری شده ضروری است.
نام *
نام کاربری *
رمز عبور *
تکرار رمز عبور *
ایمیل *
تکرار ایمیل *
×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 42

مدیریت دفتر سرپرستی آتیه سازان بیمه سامان استان اصفهان در گفتگو با اصفهان امروز به یک بیمه نامه عمر و تامین اجتماعی اکتفا نکنید

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
نوشته شده توسط  | منتشرشده در: اخبار بیمه

مدیریت دفتر سرپرستی آتیه سازان بیمه سامان استان اصفهان در گفتگو با اصفهان امروز: به یک بیمه نامه عمر و تامین اجتماعی اکتفا نکنید. جوانان اروپایی با پشتوانه بیمه های عمر و سرمایه گذاری در سن 18 سالگی مستقل می شوند.

مدیریت دفتر سرپرستی آتیه سازان بیمه سامان استان اصفهان در گفتگو با اصفهان امروز
به یک بیمه نامه عمر و تامین اجتماعی اکتفا نکنید
جوانان اروپایی با پشتوانه بیمه های عمر و سرمایه گذاری در سن 18 سالگی مستقل می شوند.
بیمه های عمر و سرمایه گذاری و یا به عبارت دیگر بیمه های زندگی یکی از مهمترین ابزارهای تامین رفاه شهروندان در کشورهای توسعه یافته به شمار می روند و بخش بزرگی از رفاه افراد در این جوامع به وسیله این نوع بیمه ها فراهم می شود. بیمه های عمر و سرمایه گذاری تا اندازه ای در زندگی شهروندان اثرگذار است که دیگر بسیاری از آنها به یک بیمه عمر نیز اکتفا نمی کنند و برای تامین رفاه خود و فرزندانشان اقدام به خرید بیمه های عمر از چند شرکت می کنند. امید اژدری یکی از کارشناسان برجسته صنعت بیمه کشور و مدیر دفتر سرپرستی آتیه سازان بیمه سامان استان اصفهان در گفتگو با اصفهان امروز اظهار داشت: با وجود رشد سهم بیمه های زندگی در کشور از 6.9 درصد به 9.1 درصد از پرتفو بازار بیمه در سال 92 همچنان این بیمه ها به دلیل نبود آگاهی کافی در میان شهروندان ایرانی و البته برخی عوامل اقتصادی به جایگاه واقعی خود دست نیافته است و اطلاع رسانی صحیح به مردم و ارائه تحلیل درست از مزایا و ضرورت بیمه های عمر و سرمایه گذاری یک وظیفه اجتماعی است. اژدری به شهروندان پیشنهاد می دهد دیگر به یک بیمه نامه عمر و تامین اجتماعی اکتقا نکنند چرا که نه تنها بیمه تامین اجتماعی با همه نقاط قوت و ضعف که بلکه برخورداری از یک بیمه نامه عمر و سرمایه گذاری نیز نمی تواند رفاه کامل را برای دوران از کارافتادگی و یا بازنشستگی فراهم آورد.
-آقای اژدری شما نزدیک به یک دهه است که در صنعت بیمه فعالیت دارید و یک از کارآفرینان این صنعت به شمار می روید لطفا بدون تعصب نسبت به بیمه عمر سامان اهمیت و مزایای بیمه عمر و سرمایه گذاری را توضیح دهید.
اتفاقا بنده ترجیح می دهم بیشتر از آنکه مبلغ بیمه سامان باشم بیمه عمر و سرمایه گذاری را به شیوه ای درست به مردم معرفی کنم. همچنان با گذشت بیش از یک دهه از آغاز فعالیت بیمه های عمر در ایران کمتر از 5 درصد مردم بیمه نامه عمر و سرمایه گذاری دریافت کرده اند. این آمار نشان می دهد مردم ما به خوبی نسبت به مزایا و ضرورت این بیمه آشنایی ندارند و همچنان مانند گذشته تحت تاثیر قدرت و بزرگی بیمه تامین اجتماعی، بیمه خدمات درمانی ,نیروهای مسلح و ... قرار دارند در صورتی که بررسی وضعیت بازنشستگان این بیمه های دولتی در شرایط کنونی به خوبی گویای نقاط ضعف آنهاست. اکنون کمتر بازنشسته بیمه های دولتی از سازمان های مختلف را در قشر کارمند و کارگر می یابید که از شرایط مالی و مستمری بازنشستگی خود رضایت داشته باشد. اگر بخواهم در به صورت خلاصه مزیت وضرورت بیمه عمر را بازگو کنم باید بگویم بیمه عمر یک پس انداز و سرمایه گذاری تضمین شده در هر نوع شرایط خوب و بد اقتصادی است که میزان رفاه خانواده را در دوران کهولت فراهم می کند و از آن مهمتر می تواند سن بازنستگی را نیز کاهش می دهد.
-آیا این مزایا را بیمه های دولتی که از آنها نام بردید برای فرد فراهم نمی کند؟
اگر واقعیت زندگی امروز بازنشستگان را بررسی کنیم متوجه می شویم که نه این بیمه ها با وجود دریافت مبالغ سنگین هرگز نتوانسته اند تامین کننده رفاه فرد و خانواده وی باشند. اما صادقانه می گویم استفاده از این این نوع بیمه ها را در تضاد با بیمه های عمر و سرمایه گذاری نمی دانم و شاید با توجه به قوانین کشور که موضوع سوابق کاری رسمی افراد را منحصر به بیمه تامین اجتماعی و بیمه های مختلف دولتی می داند بهتر هست افراد بیمه عمر را به عنوان یک بیمه مکمل در کنار آن بیمه ها داشته باشند. هنوز قوانین بیمه و تامین اجتماعی در کشور ما مورد اصلاح و بهبود قرار نگرفته است و متاسفانه رقابت نیز در این زمینه وجود ندارد و انحصار در اختیار بیمه تامین اجتماعی است.
-اگر قرار بر مقایسه بیمه عمر با بیمه ها نامبرده باشد چه مواردی را می توان اشاره کرد؟
نخستین مزیت و تفاوت در موضوع دریافت حق بیمه پرداخت شده است. در بیمه هایی همانند تامین اجتماعی شما نمی توانید تا قبل از زمان بازنشستگی مبلغ پرداخت شده را دریافت کنید و با توجه با اینکه زمان بازنشستگی نیز فقط در قالب مستمری ماهیانه بیمه به شما تعلق می گیرد بنابراین اگر با گذشت چند سال به هر دلیل قادر به ادامه پرداخت بیمه نباشید تمام هزینه پرداختی از دست رفته به شمار می رود و همچنین برای ادامه پرداخت بیمه نیز تامین اجتماعی هیچ راهکار و شانسی برای بیمه شده قائل نشده است. اما در بیمه های عمر و سرمایه گذاری به فراخور نوع شرکت با گذشته حداقل دو تا پنج سال فرد می تواند حق بیمه را بازخرید کند و اگر به دلیل افت شرایط مالی قادر به ادامه پرداخت نباشد نیز شرکت بیمه به بیمه شده تسهیلات می دهد تا بیمه متوقف نشود. از دیگر مزیت های بیمه های عمر و سرمایه گذاری نسبت به بیمه های نامبرده انعطاف پذیری در عقد قرارداد و تعیین میزان پرداخت حق بیمه، میزان درصد رشد حق بیمه سالیانه، تعیین میزان سرمایه در صورت فوت و یا حادثه است در صورتی که بیمه تامین اجتماعی از یک فرمول خاص پیروی می کند و انعطاف خاصی ندارد مگر در موضوع میزان پرداخت حق بیمه است که در آن زمینه نیز محدودیت های قانونی و سقف وجود دارد.
-بدون تردید یکی از مهمترین مزیت های بیمه عمر موضوع سود پرداختی به بیمه شده است در این زمینه چه تحلیلی می توانید ارائه کنید؟
اگر بخواهیم در موضوع سود هم مقایسه داشته باشیم باید بگویم بیمه هایی همچون تامین اجتماعی به فراخور تورم سالیانه اعلام شده توسط دولت که شاید بسیاری از اوقات خیلی هم قابل اتکا نباشد میزان حق بیمه و البته میزان مستمری را افزایش می دهند که همانطور که مشاهده می شود هر ساله حداقل حقوق و مستمری بسیار پایین تر از خط فقر تعیین می شود و در عمل مستمری خیلی کمکی به بازنشستگان قالب کارگری و کارمندی نمی کند. اما در بیمه های عمر ضمن آنکه خود فرد درصدپ سالیانه رشد بیمه را خود تعیین می کند اکنون طبق قانون بیمه مرکزی تمام شرکت های بیمه ای مکلف هستند بخشی از سود سالیانه را تضمین کنند و در کنار آن سود مشارکت نیز با توجه به درآمد سالیانه شرکت به بیمه شونده پرداخت می کنند که این سود مشارکت در شرکت های مختلف جای رقابت دارد و از15 تا 30 درصد متغیر بوده است. البته باید بیمه شونده به این نکته توجه کند بسیاری از شرکت های بیمه جدید برای جذب مشتری در سال های نخست سود مشارکت بالایی را پرداخت می کنند اما با گذشت زمان و افزایش تعداد بیمه شوندگان این سود را کاهش می دهند و اگر بیمه شونده پرتفو سهام شرکت بیمه و چگونگی سرمایه گذاری های آن در زمینه های مختلف را به درست ارزیابی نکند بدون تردید نمی تواند انتخاب مناسبی انجام دهد.
-بنابراین علاوه بر سود تضمین شده و مشارکت بیمه شونده باید پرتفو سهام شرکت بیمه و سرمایه گذاری های آن را نیز به عنوان یک عامل تاثیر گذار در درآمدزایی شرکت بیمه مد نظر قرار دهد؟
دقیقا، سود پرداختی شرکت های بیمه به بیمه شوندگان تحت تاثیر عملکرد آنها در بازار بیمه و رشد پرتفو از یک سود و سرمایه گذاری های آنها در زمینه های مختلف قرار دارد پس بنابریان نباید فریب سود های مشارکت شرکت های بیمه به ویژه در سال های نخست فعالیت را بخورند و از این نکته نیز باید آگاه باشند با گذشت زمان و رشد پرتفو سود پرداختی در تمام شرکت های بیمه کاهش می یابد و شرکت های موفق هستند که با وجود افزایش سابقه رشد تعداد بیمه شوندگان به دلیل عملکرد مدیریتی خود قدرت پرداخت سود بالا را حفظ می کنند. بیمه عمر سامان با وجود افزایش سابقه فعالیت و تعداد بیمه شوندگان همچنان جزو معدود شرکت های بیمه ای برتر در زمینه پرداخت سود مشارکتی است.
برای مثال اکنون بیمه سامان در چه شرکت هایی سرمایه گذاری کرده است؟
بیمه سامان یک شرکت سهامی عام است که سهام آن درفرا بورس قابل معامله است و امکان خرید و فروش آن برای همه وجود دارد. مجموعه هایی همچون بانک سامان، شرکت سرمایه‌گذاری بانک سامان، شرکت ایران و غرب، شرکت سرمایه‌گذاری مس سرچشمه، صندوق بازنشستگی شرکت ملی صنایع مس ایران و مؤسسه صندوق حمایت و بازنشستگی کارکنان فولاد به همراه جمعی از اشخاص حقیقی و حقوقی با سوابق طولانی در صنعت بیمه، صنایع مالی و تولیدی اعضای هیأت مؤسس شرکت بیمه سامان را تشکیل می‌دهند. همچنین ترکیب سهامداران شرکت بیمه سامان با داشتن ۱۵۰۰ سهامدار شامل ۴۲ درصد اشخاص حقوقی و ۵۸ درصد اشخاص حقیقی است. اما سرمایه گذاری های بیمه سامان هم در نزدیک به 50 شرکت بزرگ کشور صورت گرفته است که مهمترین های آن شامل سرمایه گذاری سپه، سرمایه گذاری غدیر، سرمایه گذاری شمال شرق و سرمایه گذاری ملی است که فعالان بازار سرمایه به خوبی می دانند شرکت های سرمایه گذاری جزو سودآورترین شرکت های کشور محسوب می شوند. به این فهرست شرکت های فولاد مبارکه، فولاد خوزستان، قند اصفهان، قند شهید خوی، کارت اعتباری ایران کیش، کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران، مخابرات ایران، بانک های خاورمیانه، اقتصاد نوین، پاسارگاد، سینا، ملت، کارآفرین و شرکت های پارس خودرو، پتروشیمی مارون، توسعه صنایع بهشهر، البرز دارو، سبحان دارو و ... را نیز باید اضافه کرد.
-جناب اژدری بیمه سامان برخلاف بسیاری از شرکت های بیمه، بخش عمر خود را به صورت تخصصی و سازمان یافته اداره می کند درباره ضرورت نگاه تخصصی به بیمه عمر و تاثیر آن برای بیمه شوندگان توضیح دهید.
به نکته خوبی اشاره کردید. بیمه عمر و سرمایه گذاری یک بیمه تخصصی است که باید برای آن سازمان تخصصی ایجاد کرد چرا که کیفیت، خدمات و چگونگی ارائه آن و از سوی دیگر مشتری های آن تفاوت زیادی با سایر رشته های بیمه ای دارد. برخی از شرکت های بیمه مدعی ایجاد بیمه عمر تخصصی هستند اما با وجود این ادعا هیچکدام نتوانستند در عمل سازمان مستقلی برای عمر و سرمایه گذاری ایجاد کنند. بیمه سامان با ایجاد گروه فروش آتیه سازان سامان بزرگترین شبکه تخصصی فروش در صنعت بیمه را بنیان نهاده است و اکنون 15 دفتر در سطح استان اصفهان و بیش از 200 کارشناس بیمه عمر در اختیار دارد که تمامی آنها به صورت هفتگی گزارش کار ارائه می دهند و کلاس های آموزشی مستمر دارند تا هم به لحاظ فنی و علمی در حوزه بیمه و هم به لحاظ تکنیک های بازاریابی به روز باشند و البته در زمینه موضوعات روانی و انگیزشی نیز گروه آتیه سازان سامان راهکارهای فراوانی را برای کارشناسان و نمایندگان خود در نظر می گیرد. نتیجه اجرای مدیریت علمی در صنعت بیمه موجب شده است تا آتیه سازان سامان به یکی از کارآفرین های بزرگ کشور و حرفه ای ترین سازمان فروش در صنعت بیمه تبدیل شود. این نکته نیز باید مدنظر مشاوران و علاقمندان به سرمایه گذاری در بیمه های عمر باشد که عملکرد تخصصی این بیمه موجب شده است که بالاترین مرجع بیمه کشور یعنی بیمه مرکزی ایران نیز بیمه عمر و سرمایه گذاری تمام کارکنان خود را از شرکت بیمه سامان خریداری کند.
-پیشنهاد آخر شما به کسانی که هنوز برای خرید بیمه عمر تصمیم نگرفته اند چیست؟
حرف نخست خود را بار دیگر تکرار می کنم خرید بیمه عمر و سرمایه گذاری را در هر شرایطی مالی که هستند در اولویت امور خود قرار دهند و آگاه باشند با توجه به افت سود آوری سرمایه گذاریهای بیمه های تامین اجتماعی ودولتی به زودی شاهد افزایش میزان سابقه به 35 سال و سن بازنشستگی به 65 سال خواهیم بود بنابر این مردم مطمئن باشند دیگر حتی یک بیمه عمر هم برای سال های بازنشستگی کافی نخواهد بود. لذا هر چه زودتر برای خرید بیمه نامه عمر از هر شرکتی که خود صلاح می دانند اقدام کنند و از آن مهمتر در فکر آتیه فرزندان خود باشند و بیمه عمر آنها را حتی از خود واجب تر بدانند چرا که دیگر وقت آن رسیده همانند کشورهای توسعه یافته جوانان ایرانی در سن 18 تا 20 سالگی با کمک بیمه عمر برای تشکیل خانواده و راه اندازی کسب و کار اقدام کنند. والدین مطمئن باشند دهه های آینده مدیریت مالی زندگی با یک حقوق امکان پذیر نخواهد بود همانطورامروز نیز بسیار دشوار است

بازدید 256 بار
آخرین ویرایش در پنج شنبه, 21 بهمن 1395 ساعت 10:29

مدیر عامل و موسس

وبگاه: www.joomi.ir/

خبرنامه ماهیانه

 شبکه خود را در این قسمت ثبت نمایید:

تماس با ما

تلگرام

telegram